Wykopy budowlane i ich zabezpieczenia

wypraski

Choć wielu osobom wydawać by się mogło, że wykonanie wykopu budowlanego nie jest niczym trudnym – wystarczy przecież ręcznie lub za pomocą maszyny usunąć grunt z danego miejsca – jednak okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Przede wszystkim dlatego, że roboty ziemne muszą być poprzedzone przedmiarowaniem, a ponadto należy także wykonać skuteczne i solidne zabezpieczenie wykopu, które uchroni nas przed niepotrzebnym osuwaniem się gruntu.

Wypraski zrobione ze stali

wypraskiWyróżnić można dwa rodzaje wykopów budowlanych i, w zależności od rodzaju, inne będzie zastosowane zabezpieczenie. Pierwszy typ to wykopy obiektowe, czyli te, które są wykonywane pod fundamenty budynków. Drugi typ – to wykopy liniowe, przeznaczone pod instalacje podziemne, na przykład pod okablowanie. Wykonywanie obu wykopów może być pracochłonne, zależy to bowiem od rodzaju gruntu – im jest on bardziej spoisty, tym trudniej będzie przeprowadzić wykop. W przypadku wykopów pionowych, umocnienie jest konieczne już wówczas, gdy głębokość wykopu ma przekraczać 1m. Do umocnienia stosuje się odeskowanie pełne lub ażurowe, jak też stawia się palisadę. Przy głębokich wykopach najlepiej sprawdzają się palisady z wyprasek stalowych – według producentów stanowią one doskonałą alternatywę dla szalunków. Znane są w historii budownictwa już od wielu lat i nic nie tracą na swojej popularności.

wypraskiPrzede wszystkim dlatego, że ich montaż jest naprawdę prosty. Wypraski w bardzo dobry sposób przenoszą obciążenia pionowe. Choć obecnie wypraski są stosowane jako tymczasowe zabezpieczenie wykopów, często zdarza się też, że są wykorzystywane jako fragment konstrukcji obiektu budowlanego – na przykład mostu czy tunelu. To możliwe, gdyż wypraski odznaczają się naprawdę dużą wytrzymałością, odpornością na negatywne działanie czynników atmosferycznych i są praktycznie niezniszczalne. Wypraski stalowe mogą być wykorzystane także do budowy wału przeciwpowodziowego, choć nie jest to rozwiązanie zbyt estetyczne, na pewno jest za to skuteczne. Nie tylko zapobiega przepływowi wody, ale także uniemożliwia osuwanie się gruntu. Jak widać, stalowe wypraski mogą mieć wiele różnych zastosowań – to sprawia, że elementy te są naprawdę wartościowe w budownictwie, nie tylko jeśli chodzi o zabezpieczenia wykopów, choć i tu coraz częściej wygrywają z szalunkami.

Jeżeli więc poszukujemy wyprasek, warto przed zakupem skontaktować się z producentem, który z pewnością doradzi nam, czy będzie to dobre rozwiązanie dla naszych wykopów, czy może lepiej zastosować inne zabezpieczenie.