Właściwa wentylacja w budynku pozwala na prawidłowe przemieszczanie się powietrza, przekładając się na poprawę jakości życia mieszkańców. Kiedyś używane były wentylacje grawitacyjne, nazywane tradycyjnymi, ale rozwój techniki pozwolił na zastosowanie bardziej zaawansowanych wentylacji mechanicznych.
Aby móc ustalić, które z możliwych rozwiązań jest najkorzystniejsze, dobrze jest dowiedzieć się więcej o nich. Wentylacja naturalna ciągle jest jedną z najtańszych oraz najczęściej stosowanych systemów wentylacyjnych. Ta metoda wietrzenia budynku oparta jest na naturalnym zjawisku unoszenia się powietrza, gdzie wiatr stanowi uzupełniający czynnik usprawniający sprawność systemu. Tego rodzaju kanały wentylacyjne pracują w okresie zimowym najsprawniej, latem zaś najsłabiej. System niestrojonej wentylacji najczęściej używany był w przedwojennych budownictwach, gdzie nieszczelne okiennice oraz drzwi umożliwiały luźne przemieszczenia się powietrza, co powodowało jednak ponoszenie powiększonych kosztów ogrzania danego pomieszczenia. Z tego też względu rozpoczęto wykorzystywać wentylację tradycyjną regulowaną. Następnym, coraz częściej wykorzystywanym systemem na wentylowanie pomieszczeń jest wentylacja mechaniczna, która jest najbardziej zaawansowanym systemem, której punktem centralnym jest rekuperator. Rekuperacja ciepła to odzyskiwanie energii w celu dalszego jej używania, która jest instalowana w systemach wentylacyjnych w celu pomniejszenia zużycia energii oraz dobowej regulacji temperatury wnętrz.
Tego rodzaju wentylacja z odzyskiem ciepła ma wiele zalet, której największą z pewnością jest oszczędność energii grzewczej. Dodatkowo, decydując się na taki system wietrzenia, można zrezygnować z budowy kominów wietrznych. Do poprawienia pracy wentylacji mechanicznej, coraz chętniej instalowany jest gruntowy wymiennik ciepła, który w zimę potrafi podgrzać powietrze zasysane do wentylacji do temperatury ponad 0 °C, zaś latem schłodzić je o ponad 10 °C.
Jednak, wybór odpowiedniego systemu wentylowania powietrza jest uzależniony od wielu ważnych elementów, z tego względu, przed powzięciem decyzji warto zasięgnąć rady u specjalisty.