Zalety centr obróbczych cnc

Operator cnc zajmuje się obsługa takich maszyn jak tokarki, frezarki czy wycinarki. Takie osoby ustawiają i mocują narzędzia, dbają o jakość wykonywanych elementów, serwisują i diagnozują stosowane przez siebie maszyny. Tokarki cnc przeznaczone są do dokładnej obróbki skrawaniem elementów, przyjmujących formę brył obrotowych.

Centra działające w cyklu

centrum obróbcze cnc	Frezarki wykorzystuje się do skrawania powierzchni płaskich, kształtowania rowków, gwintów i kół zębatych. Centrum obróbkowe to maszyna zastępująca wszystkie wcześniej wymienione urządzenia. Centrum obróbkowe umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie skomplikowanych elementów przy użyciu wielu narzędzi. Centra obróbcze cnc mogą w czasie jednego cyklu używać wielu narzędzi, automatycznie podawanych do wrzeciona w zależności od potrzeb. Dzięki temu jedna maszyna może np. wiercić, frezować, gwintować czy rozwiercać. Centra obróbcze cnc łączą więc funkcje wielu urządzeń. Niektóre modele centr obróbczych wyposażone są w prowadnice dla wszystkich osi i hermetyczną komorę roboczą. Dokładność pozycjonowania w takich centrach wynosi nawet 0,012mm, a dokładność powtarzalności- 0,005mm. Najwyższą precyzję obróbki gwarantują centra obróbcze zaopatrzone w system sterowania CNC. Zadaniem operatora w przypadku takich centr obróbczych jest odpowiednie zaprogramowanie maszyny przez wygodny interfejs użytkownika.

centrum obróbcze cnc	Osoba obsługująca maszynę ma możliwość wczytywania i edytowania wybranych programów, dokonywać niezbędnych popraw, przesuwać układ współrzędnych i śledzić postępy pracy urządzenia. Wraz z rozwojem techniki i technologii, producenci centr obróbczych projektują maszyny o coraz mniejszych wymiarach, działające szybciej i prostsze w obsłudze. Ważną zaletą centr obróbczych jest ich wielozadaniowość. Mogą spełniać funkcje wielu urządzeń, a więc nie będzie konieczny zakup kilku maszyn (frezarki, tokarki itd.), a jednej. Zwiększa to również wydajność pracy całego zakłada i znacząco przyspiesza proces produkcji. Nowoczesne obrabiarki mogą pracować nieprzerwanie przez całą dobę. Ich obsługa jest bardzo łatwa. Maszyny cechują się wysoką dokładnością i precyzją pracy. Na rynku można dokupić dodatkowe wyposażenie do centrów obróbczych cnc, które umożliwi udoskonalenie pracy maszyny. Przykładowe akcesoria, którymi można dopasażyć centrum obrócze, to: sonda pomiarowa (złożony przełącznik dostarczy dokładnych i powtarzalnych danych geometrycznych), imadło maszynowe czy cyfrowy czujnik 3D. Asortyment centrów obróbczych cnc jest zróżnicowany pod względem ich wielkości- dostępne są maszyny o różnych wielkościach, które można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.

Właściwie dobrane centrum obróbcze cnc umożliwia skuteczną i efektywną pracę. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Takie urządzenia doskonale sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu. Jakość i dokładność wykonania elementów przez centra obróbcze cnc jest niemożliwa do uzyskania przy użyciu tradycyjnych metod.