Zalety centr obróbczych cnc

Operator cnc zajmuje się obsługa takich maszyn jak tokarki, frezarki czy wycinarki. Takie osoby ustawiają i mocują narzędzia, dbają o jakość wykonywanych elementów, serwisują i diagnozują stosowane przez siebie maszyny. Tokarki cnc przeznaczone są do dokładnej obróbki skrawaniem elementów, przyjmujących formę brył obrotowych.

Centra działające w cyklu

centrum obróbcze cnc	Frezarki wykorzystuje się do skrawania powierzchni płaskich, kształtowania rowków, gwintów i kół zębatych. Centrum obróbkowe to maszyna zastępująca wszystkie wcześniej wymienione urządzenia. Centrum obróbkowe umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie skomplikowanych elementów przy użyciu wielu narzędzi. Centra obróbcze cnc mogą w czasie jednego cyklu używać wielu narzędzi, automatycznie podawanych do wrzeciona w zależności od potrzeb. Dzięki temu jedna maszyna może np. wiercić, frezować, gwintować czy rozwiercać. Centra obróbcze cnc łączą więc funkcje wielu urządzeń. Niektóre modele centr obróbczych wyposażone są w prowadnice dla wszystkich osi i hermetyczną komorę roboczą. Dokładność pozycjonowania w takich centrach wynosi nawet 0,012mm, a dokładność powtarzalności- 0,005mm. Najwyższą precyzję obróbki gwarantują centra obróbcze zaopatrzone w system sterowania CNC. Zadaniem operatora w przypadku takich centr obróbczych jest odpowiednie zaprogramowanie maszyny przez wygodny interfejs użytkownika.

centrum obróbcze cnc	Osoba obsługująca maszynę ma możliwość wczytywania i edytowania wybranych programów, dokonywać niezbędnych popraw, przesuwać układ współrzędnych i śledzić postępy pracy urządzenia. Wraz z rozwojem techniki i technologii, producenci centr obróbczych projektują maszyny o coraz mniejszych wymiarach, działające szybciej i prostsze w obsłudze. Ważną zaletą centr obróbczych jest ich wielozadaniowość. Mogą spełniać funkcje wielu urządzeń, a więc nie będzie konieczny zakup kilku maszyn (frezarki, tokarki itd.), a jednej. Zwiększa to również wydajność pracy całego zakłada i znacząco przyspiesza proces produkcji. Nowoczesne obrabiarki mogą pracować nieprzerwanie przez całą dobę. Ich obsługa jest bardzo łatwa. Maszyny cechują się wysoką dokładnością i precyzją pracy. Na rynku można dokupić dodatkowe wyposażenie do centrów obróbczych cnc, które umożliwi udoskonalenie pracy maszyny. Przykładowe akcesoria, którymi można dopasażyć centrum obrócze, to: sonda pomiarowa (złożony przełącznik dostarczy dokładnych i powtarzalnych danych geometrycznych), imadło maszynowe czy cyfrowy czujnik 3D. Asortyment centrów obróbczych cnc jest zróżnicowany pod względem ich wielkości- dostępne są maszyny o różnych wielkościach, które można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.

Właściwie dobrane centrum obróbcze cnc umożliwia skuteczną i efektywną pracę. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Takie urządzenia doskonale sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu. Jakość i dokładność wykonania elementów przez centra obróbcze cnc jest niemożliwa do uzyskania przy użyciu tradycyjnych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *