Zalety małogabarytowych rozdzielnic?

rozdzielnice średniego napięcia

Sieć elektryczna nie może poprawnie działać bez rozdzielnic. Ich wielkość zależy od tego, jakie prądy będą przez nie przepływały. Tak więc w przypadku najwyższych prądów, konieczne jest zastosowanie rozdzielnic szafowych.

Rozdzielnice i nowoczesne rozwiązania

rozdzielnice średniego napięciaW innych przypadkach sprawdzą się rozdzielnice skrzynkowe czy tablicowe – które można spotkać przede wszystkim w budynkach nieprzemysłowych lub małych zakładach przemysłowych. Małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia, proponowane przez producentów, to rozwiązania nowoczesne, które nadają się do wykorzystania w rozdzielczych sieciach pierścieniowych. Wśród propozycji znajdują się rozdzielnice 2-, 3-, 4- lub 5-polowe. Rozdzielnica może więc obsługiwać tylko pola liniowe i pomiarowe, ale też sprzęgłowe, transformatorowe, odgromnikowe oraz pole potrzeb własnych. Małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia złożone są z hermetycznie zamkniętego bloku, który stanowi przedział napędów, łączników oraz szyn zbiorczych. Dzięki hermetycznemu zamknięciu czynnik izolacyjny, jakim jest powietrze, zachowuje swoje właściwości niezbędne do prawidłowej izolacji. Ponadto zamknięcie takie zabezpiecza urządzenia i podzespoły znajdujące się wewnątrz rozdzielnicy przed przedostawaniem się pyłu i wilgoci.

rozdzielnice średniego napięciaDo produkcji małogabarytowych rozdzielnic średniego napięcia używa się zazwyczaj stalową blachę, która zostaje w odpowiedni sposób zabezpieczona antykorozyjnie – zazwyczaj poprzez powłokę stopu aluminium z cynkiem oraz poprzez malowanie proszkowe. Producenci zapewniają, że rozdzielnice charakteryzują się długim okresem pracy, podczas którego niewymagane są zabiegi konserwacyjne. Równocześnie rozdzielnica jest zbudowana w taki sposób, który umożliwia łatwy i szybki dostęp do urządzeń w razie potrzeby. Istotne jest także bezpieczeństwo obsługi. Małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia bardzo często wyposażone są w dodatkowe osłony, zamki i zawiasy, które pozwalają na uzyskanie wzmocnionej konstrukcji pól. Ponadto blokady mechaniczne zabezpieczają rozdzielnicę przed wykonaniem błędnych czynności łączeniowych. Również dotknięcie urządzeń pod napięciem i obwodów głównych jest niemożliwe dzięki takim zabezpieczeniom. Warto zwrócić uwagę na małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia, które dzięki łukochronnemu wykonaniu uzyskują wysoką odporność na skutki zwarć zewnętrznych.

Wśród wartościowych rozwiązań wymienia się także to, że wyłączenie rozłącznika może odbywać się bez użycia klucza manewrowego. Z pewnością małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia sprawdzą się w wielu sieciach elektrycznych.