Zalety ogrzewania pelletem drzewnym

Pellet drzewny to paliwo opałowe używane do ogrzewania. Jest to metoda nowoczesna i ekologiczna. Jego spalanie jest całkowicie bezpieczne dla planety oraz domowników. Nie zawiera sztucznych dodatków, jest prasowany przy użyciu wysokiego ciśnienia. Występuje pod postacią granulatu powstałego z drewnianych odpadów.

Opał drzewny i jego zalety

opałW zasadzie jedynym minusem pelletu jest zakup odpowiedniego sprzętu. Piec nie należy do tanich. Przy budowie domu trzeba już w projekcie początkowym wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Przerobienie natomiast instalacji w domu już stojącym wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Pomimo tego, warto jednak przemyśleć inwestycje. Koszty włożone w zakup pieca zazwyczaj bardzo szybko się zwracają, bo jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Cena pelletu jest niewielka w porównaniu do innych metod ogrzewania. Jest przy tym niezwykle wydajny. Pellet drewniany jest bardzo łatwy i wygodny w przechowywaniu. Pakowany zazwyczaj w worki o pojemności 15 kilogramów i układany jeden na drugim nie zajmuje dużo miejsca. Kolejną zaletą przechowywania jest to, że nie brudzi. Przeznaczony schowek lub garaż nie będzie miał czarnego, brudzącego osadu jak np. w przypadku ekogroszku. Należy jednak pamiętać, że pellet nie lubi wilgoci. Przemoknięty straci swoje właściwości i może wytworzyć szkodliwą pleśń. Trzeba mu zatem zapewnić odpowiednio suche pomieszczenie. Zakupiony jednego sezonu i niewykorzystany może spokojnie poczekać na kolejny sezon.

opałNa rynku istnieje wiele przedsiębiorców oferujących pellet drewniany. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego jakość. Jak w przypadku wszystkiego bywa lepsza i gorsza. Dobry producent pelletu drzewnego powinien zapewnić wysoką wartość opałową produktu, małą ilość wytwarzanego popiołu podczas spalania oraz niską wilgotności. Zła jakość pelletu może skutkować awarią pieca, a długotrwałe stosowanie nawet całkowitym jego zniszczeniem. Popiół po wypaleniu można użyć do nawożenia gleby. Nie zawiera substancji szkodliwych i nie jest alergogenny. Podczas spalenia 1 tony pelletu, powinno się wytworzyć około 5 kilogramów popiołu.

Podsumowując, warto poważnie wziąć pod uwagę instalację pieca na pellet drzewny. Niektóre firmy oferują modernizację i przerobienie starego kotła. Trzeba zatem przeszukać internet i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Metoda ta niesie za sobą wiele korzyści. Jest stosunkowo tania i wygodna. Poza sezonem grzewczym pellet ma znacznie niższą cenę. Można zrobić zakupy na zapas i tym samym zaoszczędzić kolejne pieniądze.