Jak zaprojektować funkcjonalny dom?

projekty budowlane

Dom jest budynkiem, który powinien być jak najbardziej funkcjonalny dla jego mieszkańców. Żeby tak się stało to musi zostać wykonany doskonały projekt budynku. Niestety, nie każda pracownia architektoniczna jest w stanie takowy zapewnić. Jest wiele budynków, które na wizualizacjach wyglądają na atrakcyjne, jednak mieszkanie w nich jest uciążliwe.

Projekty budowlane budynków mieszklanych

projekty budowlaneOd czego to zależy? Na pewno jednym z kryteriów są wymiary pomieszczeń. Małe pomieszczenia są trudne do zagospodarowania, ponieważ nie zmieści się tam wiele mebli, nie ma mowy o większej ilości dodatków. Mały pokoik sprawdzi się jedynie jako kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, komórka, czy pralnia, nie natomiast jako pomieszczenie mieszkalne. Natomiast zbyt duże pomieszczenie takie jak sypialnia czy łazienka również nie będą łatwe do zaaranżowania. Duży salon może być połączony z jadalnią czy kuchnią, a w kuchni można dostawić wyspę czy stolik i całość będzie wyglądała atrakcyjnie. Natomiast w sypialni nie ma zazwyczaj dużej ilości mebli, a duża łazienka w której jest tylko kabina prysznicowa, toaleta i umywalka będzie wyglądała na niezagospodarowaną.

projekty budowlaneWielkość pomieszczenia powinna być także proporcjonalna. Jeśli jest jedno bardzo duże pomieszczenie a reszta malutka to całość będzie wyglądać fatalnie. profesjonalne projekty budowlane – kielce powinny zakładać, że pomieszczenia mieszkalne będą podobnej wielkości, a jedynie pokój dzienny będzie nieco większy. Druga kwestia to kształt pomieszczenia. Preferowane są prostokąty i kwadraty, bez skosów i wnęk ponieważ proste kształty łatwiej jest zagospodarować. Pomieszczenia na poddaszu nie muszą mieć ,,ściętego” sufitu. Można podnieść dach czy zrobić mniejszy skos, dzięki czemu w tym miejscu da się zainstalować szafę wnękową lub zostawić puste miejsce. Wysokość sufitów także ma znaczenie. Im wyższy sufit tym bardziej można zabudować ścianę i postawić wyższe meble. W dużym pokoju można używać także ciemniejszych kolorów, a pomieszczenie nadal będzie wydawało się duże i przestronne. Profesjonalne projekty budowlane – kielce zawierają rozstaw pomieszczeń i korytarzy. Zarówno korytarz przy wejściu do domu, jak i ten z wejściami do pomieszczeń nie powinien być zbyt mały.

Przynajmniej dwie osoby muszą się tam swobodnie mijać. W większym korytarzu można ustawić także dodatkowe szafy, które nie zmieściłyby się w pokoju. Podsumowując, funkcjonalny projekt domu powinien zawierać pomieszczenia o zbliżonej powierzchni, w kształcie prostokąta lub kwadratu, o dosyć wysokim suficie bez ostrych skosów, jak również wygodne w użytkowaniu korytarze.