Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Japonia to dla nas kraj egzotyczny. Jej kultura czy sztuka jest dla wielu z nas uznawana za dziwaczną i niezrozumiałą. Faktycznie, w Japonii można znaleźć wiele przykładów programów, nurtów czy trendów, które u nas zdecydowanie by się nie przyjęły.

Jak wygląda ogród japoński?

projektowanie ogrodówJednak nie dotyczy to ogrodów. Tutaj sztuka japońska jest o wiele bardziej uniwersalna, a przy tym delikatna, dobrze zorganizowana, działająca relaksacyjne. Zdecydowanie styl japoński można zaadaptować do rodzimych warunków i wybrać ten trend na profesjonalne projektowanie ogrodów w mazowieckim. Czym się charakteryzuje ten styl? Przede wszystkim całość powinna być harmonijna, ogród ma być miejscem spokoju i relaksu. Stawia się jedynie na naturę, to znaczy na rośliny i drewniane lub kamienne elementy, nie tak jak w przypadku ogrodów francuskich, że stawia się rzeźby, posągi czy inne nie występujące w przyrodzie rzeczy. Jednak ze stylem z Francji cechą wspólną są rośliny równo przystrzyżone. Wszystko ma być zaplanowane, ułożone, równe. Nie ma miejsca na angielskie, wiejskie elementy, które mają udawać niekontrolowany chaos. W ogrodzie japońskim dużą role odgrywa woda. Znajdziemy tu zarówno małe oczka wodne z rybami, jak i wodospady czy większe zbiorniki wodne.

projektowanie ogrodówWoda symbolizuje ruch i życie, a przy tym działa uspokajająco. Przy wodzie świetnie się odpoczywa. Zamiast wody można zastosować również kamienie. Tutaj powinno się wybrać te w kolorze jasnym, szarym. Kamień jest trwały, nie zmienia się, a będzie idealny wszędzie tam gdzie nie da się wykonać zbiornika wodnego. Kluczowe w ogrodzie japońskim są drzewka bonsai. Są to małe, karłowate drzewka, które mają charakterystyczny, lekko falisty kształt i ,,kłębki” igliwia na końcu gałązek. Drzewka są przycinanie i stylizowane, żeby nie rozrastały się i zachowywały pokrój. Jeśli chodzi o inne rośliny to stawia się na drzewa i krzewy, które nie kwitną. Stosuje się bardzo mało kwiatów. Jeśli już, to można znaleźć pojedyncze rabatki z azaliami, magnoliami, czy wiśnią – w końcu Japonia jest zwana ,,Krajem Kwitnącej Wiśni”. Profesjonalne projektowanie ogrodów w mazowieckim powinno zakładać także elementy małej architektury. Mogą to być ławeczki, altanki, czy mostki nad większymi zbiornikami wodnymi. Wszystko oczywiście z drewna. Są to idealne miejsca do odpoczynku, wpasowują się w klimat japoński i nie odznaczają się.

Jak widać ogród japoński jest czymś, co sprawdzi się także w Polsce. Najważniejsze jest to, by całość była harmonijna, dobrze zaplanowana i wykonana, wtedy osiągnięty zostanie sukces.