Oferta aerografów dostępna na rynku jest naprawdę szeroka – te urządzenia mogą występować w wersji z niewielkim zbiornikiem – wówczas jego dysza nie przekracza 0,15 mm. Obok nich znajdują się sporej wielkości aerografy, które wykorzystywane są w przemyśle. Choć to urządzenie naprawdę przydatne do malowania, jego budowa jest wyjątkowo prosta.
Kompresory do zastosowań przemysłowych
Każdy aerograf składa się z pojemnika na farbę, systemu kanałów, które służą doprowadzeniu powietrza oraz farby, a także korpusu głównego, w którym umieszczony jest spust – po jego naciśnięciu możliwy jest wyrzut farby na zewnątrz. Oczywiście jak każde urządzenie pneumatyczne, czyli wykorzystujące sprężone powietrze do prawidłowego działania, i aerografy muszą skądś to powietrze brać. Skąd? Oczywiście z kompresora. Znajdujące się w ofertach producentów kompresory 100l do aerografu przemysłowego to urządzenia, które znajdziemy jedynie w firmach. Do zastosowań domowych taki kompresor będzie zbyt duży. Jeśli chodzi o kompresory modelarskie, tutaj najczęściej kupowane są takie z butlą 3 l. Wspomnianą butlę 100 l z pewnością moglibyśmy spotkać w warsztacie samochodowym czy w przedsiębiorstwie reklamowym – za pomocą aerografu można wykonać bowiem różnego rodzaju profesjonalne grafiki. Może to być na przykład grafika na ceramice czy szkle, ale także na większych powierzchniach – na przykład na karoserii samochodu.
Właściwie farba może przyjąć się na każdym rodzaju materiału, dlatego aerograf może posłużyć również wykonaniu grafiki na t-shircie. To sprawia, że aerograf można wykorzystywać niemal do wszystkiego. Jeśli zdecydujemy się na zakup aerografu z małym kompresorem 3 l, pamiętajmy, że będzie miał on ograniczony czas ciągłej pracy – to oznacza, że po upływie określonych godzin, urządzenie, aby się nie przegrzać, wyłącza się automatycznie. W przypadku butli 3-litrowej, kompresor wyłącza się po około 5 godzinach. W przypadku dużych kompresorów, ten czas zapewne sporo się wydłuży. Osoby, które chcą wykorzystywać aerograf w domu, zastanawiają się z pewnością także nad tym, czy praca kompresora nie będzie zakłócać miru domowego. Producenci uspokajają – te kompresory, które są proponowane w zestawach do malowania, wyróżniają się wyjątkowo cichą pracą. Nie ma tu mowy o hałasie, dlatego nie musimy martwić się, że podczas malowania będziemy przeszkadzać innym domownikom.
Oczywiście inaczej rzecz ma się z kompresorami 100 l – te urządzenia mogą już generować hałas, który może wydawać się nieprzyjemny. Jednak w lakierniach pracownicy i tak najczęściej posiadają podczas pracy słuchawki wygłuszające, które zabezpieczają przed zbyt intensywnymi dźwiękami.