Bardzo często bagatelizujemy zagrożenie jakie możemy doświadczyć od strony żywiołu, jakim jest woda. Wydaje się być ona dość niepozorna i często uważamy, że nie jest zbyt groźna. Jednak jest to myślenie bardzo optymistyczne, gdyż woda jest niesamowicie niebezpiecznym żywiołem, a szczególnie dla budownictwa.
Izolacja fundamentów jest potrzebna
Źle ona wpływa na stan materiałów konstrukcyjnych, dlatego też nie mogą być one wystawione na jej działanie w trakcie budowy domu, jednak ten sam efekt ma miejsce już po ich odpowiednim zamontowaniu. Jeśli instalacja izolacyjna nie jest szczelna, do woda będzie się przedostawać do środka budynku, oraz będą nią nasiąkać materiały z których wykonany jest nasz dom. Takie elementy budulcowe wypełnione wodą znacznie tracą na wytrzymałości, a w wypadku fundamentów, odbija się to na całości konstrukcji takiego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią izolację, która uchroni nas przed nadmierną ilością wilgoci w środku naszego domostwa. Oprócz wpływu na same materiały konstrukcyjne, ma ona wyraźny, niekorzystny wpływ zarówno na psychikę, jak i organizm człowieka. W takim miejscu wdychanie powietrza może okazać się być nieprzyjemne, a ono szybko będzie oddziaływać na wielu elementach naszego ciała takich jak chociażby płuca, czy nos.
Rozsądnym rozwiązaniem w wypadku posiadania wilgotnego terenu na około domu, jest przeciwwodna izolacja fundamentów, wielu może okazać się ona niepotrzebna, jednak może nas uratować przed całą masą kosztów wygenerowanych przez późniejsze awarie spowodowane nadmiernym zawilgoceniem. Istnieje sporo sposobów na odpowiednie zaizolowanie takiej przestrzeni. Na terenach gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, rozsądnym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w drenaż opaskowy, który skutecznie odprowadza wodę zanim dotrze ona do struktury naszego budynku, a dzięki temu nawet go ona nie dotyka. Oczywiście obowiązkowa w każdej sytuacji jest tradycyjna hydroizolacja na elewacji budynku, która zapobiega przedostawaniu się cząsteczek wody wgłąb struktury budynku, co nie powoduje nasiąkaniu betonu, co z kolei wpływa negatywnie na wytrzymałość takiej struktury. W razie awarii także nie ma co rozpaczać, wiele osób uważa, że jedynym sposobem na wymianę takiej izolacji jest jej ponowne założenie. To z kolei wymaga odkopania fundamentów, co wiążę się z gigantycznymi kosztami.
Jest jednak znacznie prostszy i skuteczniejszy sposób jakim jest iniekcja ciśnieniowa, która pozwala na uzupełnienie ubytków poprzez wstrzykiwanie odpowiedniego materiału pod ciśnieniem. Warto zainwestować w każdy z nich, gdyż znacznie wpłynie to na trwałość naszego budynku.