Zastosowanie krat pomostowych w schodach przemysłowych

stopnie schodowe metalowe

W zakładach przemysłowych zazwyczaj stosuje się schody o najprostszej konstrukcji – wykonane z krat pomostowych. Spełniają one wymagania przepisów budowlanych, są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. W ofertach producentów znajdują się schody spiralne oraz proste, a także schody z regulowaną wysokością – pozwalają one na dostosowanie wysokości do potrzeb klienta.

Schody z krat pomostowych

stopnie schodowe metaloweRegulacja odbywa się za pomocą poluzowania śrub przegubowych, co pozwala na dopasowanie konstrukcji do poziomu stropu, a następnie zakotwiczenie konstrukcji w nowej pozycji. Stopnie powinny być wyposażone w listwy antypoślizgowe, aby zabezpieczać użytkowników przed przypadkowym poślizgnięciem się. Ponadto listwa taka pełni dodatkowo funkcję usztywniającą – pozwala na wzmocnienie stopnia w najbardziej obciążonym miejscu. Dobre stopnie schodowe metalowe proponowane przez producentów są wykonane na bazie krat zgrzewanych i prasowanych. Każdy stopień odznacza się wytrzymałością mimo swojej lekkości. Ogniowe ocynkowanie sprawia, że stopnie stają się odporne na negatywne działanie czynników środowiskowych. Do mocowania stopni należy zastosować odpowiednie śruby, podkładki i nakrętki. Tworzenie stopni z krat pomostowych nie jest jedynym zastosowaniem tych wyrobów.

stopnie schodowe metaloweKraty pomostowe doskonale sprawdzają się także jako chodniki na kładkach dla pieszych, wycieraczki w obiektach użyteczności publicznych, jak i półki do regałów… Podczas wydarzeń kulturalnych mogą stanowić podest na scenę lub wybieg. W każdym z zastosowań dobrze sprawdzają się kraty pomostowe wykonane za pomocą technologii zgrzewania, która polega na tym, że zgrzewane płaskowniki nośne są wciskane w poprzeczne pręty wypełniające. W ten sposób uzyskuje się solidną kratkę, którą należy umieścić w obramowaniu z płaskownika. Istnieje wiele różnych rodzajów krat pomostowych, wiele kształtów i wielkości. Możliwe jest na przykład uzyskanie dodatkowych właściwości antypoślizgowych poprzez zwiększenie współczynnika tarcia (na przykład dzięki wykonaniu nacięć w płaskownikach). Tego typu kraty można wykorzystać wówczas w miejscach, w których istnieje większe niebezpieczeństwo – na przykład tam, gdzie może pojawić się śnieg, lód lub smary czy oleje.

Wśród krat pomostowych producenci wyróżniają także kraty prasowane ciężkie (które odznaczają się tym, że mogą przenosić o wiele większe obciążenia niż zwykłe kraty), kraty kartonowe, żaluzjowe, jak i kraty zagęszczane taśmą. Bez względu na wybór, powinniśmy zwracać uwagę na gatunek stali, gdyż to od niego zależy wytrzymałość wyrobu.