Zastosowanie krat pomostowych w schodach przemysłowych

W zakładach przemysłowych zazwyczaj stosuje się schody o najprostszej konstrukcji – wykonane z krat pomostowych. Spełniają one wymagania przepisów budowlanych, są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. W ofertach producentów znajdują się schody spiralne oraz proste, a także schody z regulowaną wysokością – pozwalają one na dostosowanie wysokości do potrzeb klienta.

Schody z krat pomostowych

stopnie schodowe metaloweRegulacja odbywa się za pomocą poluzowania śrub przegubowych, co pozwala na dopasowanie konstrukcji do poziomu stropu, a następnie zakotwiczenie konstrukcji w nowej pozycji. Stopnie powinny być wyposażone w listwy antypoślizgowe, aby zabezpieczać użytkowników przed przypadkowym poślizgnięciem się. Ponadto listwa taka pełni dodatkowo funkcję usztywniającą – pozwala na wzmocnienie stopnia w najbardziej obciążonym miejscu. Dobre stopnie schodowe metalowe proponowane przez producentów są wykonane na bazie krat zgrzewanych i prasowanych. Każdy stopień odznacza się wytrzymałością mimo swojej lekkości. Ogniowe ocynkowanie sprawia, że stopnie stają się odporne na negatywne działanie czynników środowiskowych. Do mocowania stopni należy zastosować odpowiednie śruby, podkładki i nakrętki. Tworzenie stopni z krat pomostowych nie jest jedynym zastosowaniem tych wyrobów.

stopnie schodowe metaloweKraty pomostowe doskonale sprawdzają się także jako chodniki na kładkach dla pieszych, wycieraczki w obiektach użyteczności publicznych, jak i półki do regałów… Podczas wydarzeń kulturalnych mogą stanowić podest na scenę lub wybieg. W każdym z zastosowań dobrze sprawdzają się kraty pomostowe wykonane za pomocą technologii zgrzewania, która polega na tym, że zgrzewane płaskowniki nośne są wciskane w poprzeczne pręty wypełniające. W ten sposób uzyskuje się solidną kratkę, którą należy umieścić w obramowaniu z płaskownika. Istnieje wiele różnych rodzajów krat pomostowych, wiele kształtów i wielkości. Możliwe jest na przykład uzyskanie dodatkowych właściwości antypoślizgowych poprzez zwiększenie współczynnika tarcia (na przykład dzięki wykonaniu nacięć w płaskownikach). Tego typu kraty można wykorzystać wówczas w miejscach, w których istnieje większe niebezpieczeństwo – na przykład tam, gdzie może pojawić się śnieg, lód lub smary czy oleje.

Wśród krat pomostowych producenci wyróżniają także kraty prasowane ciężkie (które odznaczają się tym, że mogą przenosić o wiele większe obciążenia niż zwykłe kraty), kraty kartonowe, żaluzjowe, jak i kraty zagęszczane taśmą. Bez względu na wybór, powinniśmy zwracać uwagę na gatunek stali, gdyż to od niego zależy wytrzymałość wyrobu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *